KAN SU -TIBETSKÉ MISKY
s účinky na lymfatický systém
V Ajurvédské medicíně se s úspěchem využívá též léčebních vlastností kovů na rozdíl od západní medicíny. Při této masáži se miskou ze slitiny 5 kovů rotačním pohybem za použití speciálních olejů aktivuje postupně cca 7000 bodů energetizujících, které jsou na ploskách obou chodidel.
Tato masáž patří mezi ájurvédské dátá snéhan masáže, je stará několik tisíc let a pochází v této podobě jak ji aplikuji, z indického Rádžastánu, státu pod Himalájemi. V Evropě je dosud málo rozšířena.
Cíl techniky:
technika této masáže plosek nohou specielní miskou, má za cíl –diagnostiku, prevenci a při opakovaném provádění i léčbu.
Princip:
Miska kterou se provádí masáž je slitinou pěti vzácných kovů a je vyráběná v Indii pouze pro tuto masáž a tento typ misky se používá pouze na plosky nohou.(V ájurvédské medicíně se tradičně používá kovů, jejich směsí, jejich specielního zpracování k různým léčebným procesům). Na ploskách nohou je obraz všech orgánů těla, všechny orgány zde mají své energetické dráhy v čínské medicíně zvané meridiány ,které se využívají jak k akupunktuře, tak k akupresuře, v ájurvédě zvané šrótas. (Klasická ájurvédská medicína akupunkturu nepoužívá)Třenímkovové misky po celé plosce nohy, která je předem ošetřena směsí olejů, dochází k elektrochemickému procesu, který ovlivňuje biochemický potenciál mezi energetickými dráhami.Představme si, že dráhami jde proud a mezi dráhami je napět, potenciál. Každý orgán v těle je tvořen tkáněmi, které mají určité vlastnosti, tedy i jejich buňky mají určité vlastnost. Přes buněčnou membránu přijímají živiny a vylučují odpad. Membrána se pohybuje díky bioenegetickému potenciálu. A tak třecím pohybem misky působíme až na buněčnou úroveň všech orgánů v těle. Díky tomu má tato masáž celostní účinky-regeneruje lymfatický systém-detoxikuje a posiluje imunitu, rozpouští dlouhodobé nahromaděné bloky v těle, celkově harmonizuje. Příznivě působí při otocích nohou, jako jedna z mále je účinná i při zánětlivých procesech, při artróze, poruchách krevního tlaku, srdečních onemocněních, při menstruačních problémech křečových žilách, očních problémech, doporučuje se též při roztroušené skleróze.
Postup terapie:
Před začátkem procedury se provádí mechanické prokrvení chodidel, šlapáním ve stoje cca 5 minut na masážní akupresurní podložce, pak v sedě se obě chodidla koupou cca 10 minut v teplém vodním roztoku ájurvédské soli.Pak si klient lehne na záda, tak aby obě chodidla přečnívala přes masérský stůl, nohy jsou podložené válečkem a postupně se vetře do obou chodidel směs ájurvédských bylinných olejů a pak se postupně provádí tření jednoho a pak druhého chodidla miskou KAN SU. Tření se provádí co nejrychleji za použití mírného tlaku.Chodidlo, s kterým se nepracuje je navlečeno do teplé bavlněné ponožky.Tření každého chodidla trvá cca 15 minut. Pak se postupně promačkávají a protahují prsty obou chodidel cca 5 minut na každé noze. Na obě chodidla se po masáži navléknou ponožky a klient zůstane na lůžku ležet minimálně 15 minut.Celá procedura tak trvá více než hodinu. Před masáží již v poloze ležmo se potřou víčka klienta růžovou vodou.
Pokyny pro klienta
S sebou bavlněné, staré ponožky, před masáží ani po masáži ten den, nepít alkohol, nic studeného, nejíst maso, žádné nápoje s kofeinem, žádná televize, žádný sex, žádné cigarety, žádné zvýšené pohybové aktivity.
Indikace (kdy je technika vhodná):
Jak jedna z mála technik je vhodná pro každého vyjma těhotenství.
Kontraindikace (kdy je technika nevhodná):
není známa
Tuto techniku s úspěchem může provádět masér, který –vlastní originální misku, má základní zkušenosti z ájurvédské medicíny včetně diagnostiky.
Poznání z této techniky, jenž lze zavést bez terapeuta:
Každý si může pořídit doma akupresurní podložku a denně na ní šlapat cca 10 minut ráno a večer a hned po probuzení si masírovat dlaněma třecím pohybem plosky nohou.Aktivuje tím přirozený metabolizmus a podporuje celkovou průchodnost energií v těle, je dobré při nedokrvení končetin , prevence proti křečovým žilám a při křečových žilách prevence proti bolestem otoků a případné tromboze, regenerace jater, posílení očí..
Technika této masáže je vysoce účinná na
|
Používání Svédan boxu je podle staroindické nauky o životě-ájurvédy známo již několik tisíciletí před Kristem.
Jde o parní lázeň, ve které dochází k rovnoměrnému prohřátí celého těla kromě hlavy.
Prohřátím celého těl, především po masáži olejem, dochází k vylučování škodlivých látek-toxinů a k vstřebávání oleje do pokožky.
Člověk leží v dřevěném boxu na roštu, přes který zdola prochází pára aromatizovaná bylinkami.voňavá pára vyplňuje uzavřený prostor boxu, celé tělo se postupně prohřívá, otevírají se póry, odchází toxiny, čistí se střeva od plísní, vstřebává se olej z předešlé masáže a dochází k velice příjemnému pocitu celkového uvolnění.
Nejdůležitější je, že hlava zůstává po celou dobu mimo uzavřený prostor, člověk vdechuje vzduch o běžné pokojové teplotě a nedochází k nežádoucímu přehřívání plic, hlavy a mozku..
Indikace:
kašel, škytavka,astma, celková únava, bolesti uší, zhoršení hlasu,ochrnutí těla, únava svalů, napětí břicha, zácpa, potíže s močením, ztuhlost hrudníku, zad, pasu, pánve, kolen,nohou a kotníků,otoky mužských pohlavních orgánů.
Kontraindikace:
závislost na alkoholu,těhotenství,průjem,cukrovka,hemeroidy,suchá kůže,epilepsie,chorobná žízeň, hněv,žloutenka,plicní a srdeční choroby, otoky stehen ,alergie na byliny.
Doporučená doba pobytu ve svédan boxu je přibližně 15 minut.
Po použití svédan boxu, olej po předchozí masáži je vstřebán do pokožky.
Ve svédan boxu se tělo zbaví toxinů a dokonale se uvolní, ple´t je měkčí, pružnější a pěkně se leskne..Na udržení pohyblivosti uvolněných svalů a kloubů je velmi vhodné provádět denně protahovací a uvolňovací cviky.
Hlavním cílem procedury ve svédan boxu je dokonalé dýchání a protahování svalů, druhým cílem je dosažení pohyblivosti kloubů, třetím je uzdravení systémů v těle/tj.dýchacího, trávicího, oběhového a dalších/, čtvrtým cílem je harmonie těla a mysli-ájurjoga a pátým cílem je poznání.
Pokyny pro klienta
S sebou staré prostěradlo, před masáží ani po masáži ten den, nepít alkohol, nic studeného, nejíst maso, žádné nápoje s kofeinem, žádná televize, žádný sex, žádné cigarety, žádné zvýšené pohybové aktivity.
TRAKČNÍ - POLOHOVACÍ LEHÁTKO
V našem ájurvédském pobytovém centru s úspěchem již od roku 2008 aplikujeme trakční,
polohovací lehátko pana Dolejše.
Je vhodným doplňkem ájurvédských dátá snéhan masáží a procedur.Účinky
lehátka se ještě násobí po aplikaci energetické pyramidy. Doporučujeme
na základě zkušeností s klienty i osobními, při problémech s dýchacími
cestami, při alergiích dýchacích cest, při křečových žilách a vůbec
problémech s krevním oběhem, při angině pektoris, jako prevenci před
chorobami souvisejícími se stařeckou demencí, jako prevenci před
degenerativními onemocněními pohybového systému a jako účinný
prostředek při artrotických onemocněních i při překyselení organismu.
Při polohování se na lehátku si klient uvědomuje svůj vlastní dech podobně
jako při meditaci a též zde může zažívat pocity absolutní volnosti, což pak
může přispívat podobně jako v meditaci k lepší koordinaci obou mozkových
hemisfér.Takže v souhrnu na základě více než 5 letých zkušeností s klienty
mohu konstatovat, že takovýto druh polohování lidského těla detoxikuje,
regeneruje a v důsledku omlazuje lidský organismus, pokud je součástí
každodennosti.
Proto je třeba používat lehátko pravidelně, nejlépe
denně ze začátku pod dozorem osoby, která má již s lehátkem
zkušenosti. Důležité je polohování jen do takových mezí, které jsou
příjemné, byť klient nemá nohy ani v poloze kdy jsou výše než hlava.
Pak se postupně dle stavu klienta poloha mění více do záklonu. Též se
postupně přidává čas strávený na lehátku ale pro klienty kteří k nám docházejí nepravidelně nebo jen jednorázově se nám osvědčila doba polohování cca 15 minut.
Více informací o účincích trakčního lehátka na www.lehatko.cz
ENERGETICKÁ PYRAMIDA
S unikátními účinky jež se násobí po jakékoliv ájurvédské masáži nebo po aplikaci trakčního lehátka.
Pyramidální energie je v posledních letech znovu objevovaná a vyhledávaná. Její energeticko-informační pole, zasahuje do těch nejhlubších vrstev lidských bytostí a tím je nejen léčí, ale pomáhá jim najít znovu rovnováhu v celém jejich energetickém systému. Díky tomu můžete zažít hluboký proces léčení a poznání.
Relaxační pyramida harmonizuje všechna energetická centra ( čakry a všechny meridiány) a tím zpětně působí na tělesné orgány, které jsou na nich energeticky závislé. Dochází k postupnému léčení zdravotních potíží, harmonizaci, zlepšení fyzické i psychické kondice, hubnutí, harmonizaci životních pochodů v těle, atd. Pyramidální energie také ničí bakterie, zvyšuje obranyschopnost organismu a působí revitalizačně. Po pobytu v relaxační pyramidě jsme jako po hlubokém několikahodinovém spánku a několik dní se cítíme svěží, aktivní a s dobrou náladou.
Říká se, že jedna noc strávená v pyramidě, zregeneruje organismus jako týdenní pobyt na horách nebo u moře.
Slouží při správném použití, jako transformátor vesmírné energie. Tato energie se skrze vrchol pyramidy soustřeďuje ve všech pěti vrcholech pyramidy, čímž vytváří paprsky, které se znovu spojují ve fokálním bodě, zvaném královská komora, nacházejícím se v jedné třetině mezi základnou a vrcholem. Účinky pyramid byly v mnoha pokusech vědecky ověřovány a potvrzeny při pravidelném používání 1x až 2x týdně při cca hodinové aplikaci
Léčebné účinky pyramidy
- · odstraňuje chronickou únavu, pomáhá zlepšit syndrom vyhoření
- · pomáhá při oslabení imunitního systému
- · částečně odstraní problémy s páteří a klouby
- · snižuje bolesti hlavy, zažívací problémy, epilepsii, problémy srdečně cévní, ledvinové i dýchací
- · odstraňuje kožní problémy: vyrážky – ekzémy, atopické ekzémy
- · příznivě ovlivňuje některé psychické poruchy a nespavost
- · pomáhá při gynekologických problémech a problémech s neplodností
- · napomáhá v duchovním růstu – zvlášť při relaxaci a meditaci
|