mapa

Ájurvédské lázně na turistické mapě,
označeny růžovým kolečkem.

mapa

Odbočka v Borku-Hrubá Skála
k Ájurvédským lázním.

50°32'9.747"N, 15°13'34.947"E

www.ajurveda-borek.cz

 

Hruboskalsko, na území kterého se nachází naše Ájurvédské rodinné lázně, ,je severní částí chráněné oblasti Český ráj. Jihozápadně pod touto oblastí jsou Příhrazy s Drábskými světničkami a zříceninou hradu Valečov. Jihovýchodně od oblasti Hruboskalska je zase oblast zvaná Prachovské skály.
Objekt lázní na téměř hektarovém pozemku u říčky Libuňky, je situován tak, že z terasy je panoramatický pohled na vzdálené Jizerské hory s dominantou Ještědu, od vchodové části objektu je výhled na pastviny koní a ovcí , pod zříceninou hradu Trosky a na sever od objektu je pohled na Kozákov, s nalezištěm polodrahokamů.V okruhu 16 km se nachází 12 hradů a zámků a velké množství romantických rybníků s možností koupání.
Klima
odpovídá podhůří, respetive Pojizeří, s tím že je zde větší vlhkost,  která je daná jílovou půdou a blízkostí pískovcových skal a říčky Libuňky. Vzhledem k roztroušenosti okolních stavení , otevřenému údolí a velké vzdálenosti od znečišťujícíxch průmyslových objektů, můžeme mluvit  ještě o vzácně čistém ovzduší, nabitém energií lesů vod a skal na podloží dávného křídového moře.

Cca 6 km od nás směrem k Turnovu, ( v Turnově stojí za shlédnutí zámek Rohozec, židovská synagoga a muzeum historie kraje včetně stálé výstavy polodtrahokamů ), se nacházejí bývalé lázně Sedmihorky s několik set let starou léčebnou tradicí. Během své existence byly tyto lázně poctěny návštěvou mnoha známých osobností a to jak literárních /př. Karolína Světlá/ tak i politicky významných.

Naše ájurvédské rodinné lázně jsou na hlavní turistické trase napříč Českým Rájem, trase podél lesních rybníků Rokytnický, (s odbočkou na zámek Hrubá Skála), Hrudka, Vidlák, Krčák, Věžický rybník s odbočkou na rybník Nebák, táhnoucí se několik km směrem k Mladějovu, nebo pokračováním na jeden z nejstarších zachovalých gotických hradů Kost, v romantickém údolí Plakánek a dále pak pokračováním na lovecký zámeček Humprecht u městečka Sobotka s původními roubenkami Pojizeří, kde načas pobýval i tvořil Fráňa Šrámek.

Pár minut chůze od našich lázní, je velmi zajímavý lesní rybník , v létě s možností koupání, o němž je níže uvedený článek.

Rybník Hrudka

Přírodní relaxační zčištění

Téměř nenápadný, malebně romantický rybník HRUDKA , vzdálený jen několik málo minut nenáročné chůze od Ájurvédského regeneračního centra Borek pod Troskami je unikátním geomorfologickým útvarem jednoho z nekrásnějších míst tuzemské krajiny - Českého ráje. Zdejší okolní přírodní rašeliniště jsou známým přirozeným biotopem vlhkomilných rostlin, rozmanité květeny a četného, dnes ale vzácného živočišstva.Svoji čistotou, omamně provoněný vzduch nad hladinou vodní plochy a léčivé bahenní podloží rybníka HRUDKA bylo již ceněno panským rodem, majiteli nad Troskami, Aehrenthaly. Jan Lexa z Aehrenthalu zde počátkem 19. století nechal dokonce vybudovat pro panstvo jedny z prvních otevřených lázní na hladině přírodní vodní plochy. Pozůstatky dubových kůlů malého mola jsou dodnes patrné na západní straně rybníka. Samotná zřícenina hradu Trosky a nejjemnější pískovcové skály bizardních, fantaskních tvarů rámují unikátní krajinný celek odkazujíce tak k dávných mystikům i romanticky laděným básníkům.Spisovatel Josif Brodskij kdysi napsal: „Pokud se při stvoření světa Duch Boží vznášel nad vodami, musela jej voda odrážet.“ Odraz Ducha Božího spočívá na vodních hladinách dodnes. Tajemně, všemi odstíny barev zrcadlící se hladina rybníka HRUDKA též uchovává v sobě cosi sakrálního, posvátného.Je tedy nevyhnutelnou (a nejen relaxační) součástí Vašeho dne za ranní či podvečerní procházky sestoupit až k samotné hladině rybníka HRUDKA. Postůjte chvíli v tichém soustředěném zamyšlení. Se stromy uzříte a naleznete vertikálu k nebi a hvězdám, hladinou rybníka uzříte horizontálu, která tiše odtéká a plynule přitéká jako Vaše myšlenky. Pak teprve dotkněte se nejprve prstem, záhy celou dlaní vody, odrazu . Omývejte si volnými tahy léčivé vodou celý obličej, žehnajíce se tak v podvědomí znamením kříže i nekonečna.

Jen prosím neotírejte si poté osuškou svoji tvář, vždy nechte vodu jen zaschnout.
Takto zčištěni, ovanou vás zcela jistě perutě Veselé věčnosti !

J.Něguš

mapa

Zajímavosti z okolí

 

 

Motomuzeum v Borku pod Troskami 

Hospůdka valečovského kastelána

Sklepení hradu Valečov